Загрузить Adobe Flash Player

  Главная

  Новости

  Интервью

  Авторские Статьи

  Пресса о нас

  Фотогалерея

  Вопрос-Ответ

  Автобиография

  Полезные Ссылки

  Контакты

  Политзаключенные

  Законодательство

  Новости сайта

  Архив

  English version

  by eng pl lv fr


- Таможенный кодекс таможенного союза

- Каталог предприятий и организаций СНГ

- Тюрьмы Беларуси

- Деловая Украина
Рассылка


Content.Mail.Ru

Rambler's Top100

07.09.2004

Trzy lata za wiersz

Trzy lata więzienia w kolonii poprawczej dla każdego – o taki wyrok dla Walerego Lewoniewskiego i Aleksandra Wasiljewa poprosił prokurator Edward Panasiuk. Uważa on, że ich wina została udowodniona i że obaj obrazili honor i cześć prezydenta Łukaszenki i oskarżyli go o popełnienie ciężkiego przestępstwa przy wykorzystaniu stanowiska służbowego. Prokurator jest przekonany, że Aleksander Wasiljew jest winny zorganizowania nielegalnego wiecu w dniu 1 maja. Za to należą mu się jeszcze dwa lata więzienia – powiedział prokurator i dodał, że bardziej ciężkie przestępstwo znosi lżejsze, dlatego łączna kara dla Wasiljewa powinna wynieść trzy lata.

Trzy lata więzienia w kolonii poprawczej dla każdego – o taki wyrok dla Walerego Lewoniewskiego i Aleksandra Wasiljewa poprosił prokurator Edward Panasiuk

Poniedziałek, 6 września, był ósmym dniem procesu, który toczy się w Grodnie. Prokurator Edward Panasiuk wreszcie powiedział, za co konkretnie sądzeni są Lewaniewski i Wasiljew. W pierwszomajowej ulotce, którą rozprowadzali, było napisane (cytuję prokuratora): „Przyjdź i powiedz, że jesteś przeciwko temu, by na twój koszt KTOŚ jeździł do Austrii na odpoczynek, na narty, na spełnienie swoich zachcianek”. Przy czym słowo „ktoś” nadrukowane było wielkimi literami. Apel ten, według oskarżenia, świadczy o tym, że autorzy ulotki pod słowem „ktoś” mają na myśli prezydenta Republiki Białoruś i sugerują, że wykorzystuje on stanowisko służbowe i za pieniądze podatników jeździ na urlop za granicę”.

Walery Lewaniewski jest członkiem Europejskiej Koalicji „Wolna Białoruś”. W rozprawie uczestniczył jeden z jej założycieli Andrej Sannikow, który uważa, że jest to proces polityczny. „Sądzeni są ci, którzy podnieśli problem wykorzystywania publicznych pieniędzy obywateli Białorusi dla prywatnych celów. Podnieśli oni ten problem, by zahamować pęd Łukaszenki do dożywotniego rządzenia Białorusią. Porównuję to z 1937 rokiem, gdy sądzono za wiersze”.

Po południu oskarżeni Walery Lewaniewski i Aleksander Wasiljew wygłosili ostatnie słowo. Wyrok ogłoszony będzie we wtorek (7 września) o godz. 12.
– Uważam, że nie ma dowodów do orzeczenia skazującego wyroku. – powiedział adwokat Aleksander Biryłow. – Pewnie są jakieś dowody, ale wskazują one nie cechy przestępstwa, lecz to, że rzeczywiście ktoś rozpowszechniał ulotki i że zawierały one wiersz. Można nawet przypuszczać, że miał on obraźliwy charakter, ale czy dotyczył prezydenta i czy oskarżał go o popełnienie ciężkiego przestępstwa tego, według mnie, nie udowodniono.

Siarhiej Astraucou.  Radio Swaboda

http://www.bialorus.pl/index.php?pokaz=archiwum&&Rozdzial=archiwum&&strona=866&&wybrane=7031

Ключевые слова: , ,
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка на levonevsky.org обязательна

© 2006 -2016 г. www.levonevsky.org


TopList


ЗОНА - специальный проект. Белорусская тюрьма. Уголовное дело по оскорблению Президента Республики Беларусь.

"Предприниматель" - электронная версия бюллетеня ИП Беларуси

ООН В мире Беларусь 16

Акции протеста Репрессии

Союзное государство СНГ

Политика Общество Тоp

Высокие технологии Наука

Экономика Культура Цены

Спорт Финансы Вооружение

Малый бизнес Юмор

Недвижимость Авто новости

NewsBY.org - Новости Беларуси. News of Belarus

UK Laws - Legal Portal

Белорусский Правовой Портал