Загрузить Adobe Flash Player

  Главная

  Новости

  Интервью

  Авторские Статьи

  Пресса о нас

  Фотогалерея

  Вопрос-Ответ

  Автобиография

  Полезные Ссылки

  Контакты

  Политзаключенные

  Законодательство

  Новости сайта

  Архив

  English version

  by eng pl lv fr


- Таможенный кодекс таможенного союза

- Каталог предприятий и организаций СНГ

- Тюрьмы Беларуси

- Деловая Украина
Рассылка


Content.Mail.Ru

Rambler's Top100

07.11.2007

Białoruski reżim wszczyna wobec więźniów politycznych nowe sprawy, by opóźnić ich wyjście z więzienia

Zmicier Daszkiewicz, lider opozycyjnej organizacji młodzieżowej Młody Front, odsiaduje wyrok 1,5 roku więzienia za członkostwo w niezarejestrowanej organizacji. Miał wyjść na wolność 15 marca 2008 r. Wszystko wskazuje jednak na to, że tak się nie stanie.

Andrzej Poczobut, Grodno

Andrzej Poczobut, Grodno

Prokuratura wszczęła wobec niego nową sprawę karną. Daszkiewicz zostanie oskarżony o odmowę składania zeznań, za co grozi mu dodatkowe pół roku więzienia lub dwa lata zesłania. Powodem stała się jego odmowa wzięcia udziału w procesie karnym członków organizacji, której przewodniczył.

- Żądano od niego obciążenia członków Młodego Frontu, Daszkiewicz odmówił więc składania zeznań - mówi “Gazecie” adwokat opozycjonisty Aleksander Galijeu.

Proces Daszkiewicza miał rozpocząć się wczoraj w więzieniu w Szkłowie, niewielkim mieście we wschodniej części Białorusi, gdzie Daszkiewicz odsiaduje wyrok. Na rozprawę nie wpuszczono ani prasy, ani przedstawicieli ambasady USA, którzy chcieli przyjrzeć się temu procesowi.

Wszystko wskazuje na to, że ten proces będzie się odbywał za zamkniętymi drzwiami. Wczoraj rozprawa potrwała zaledwie kilkanaście minut. W związku z uchybieniami proceduralnymi sąd podjął decyzję o odroczeniu rozprawy do piątku.

Wszczęcie nowej sprawy wobec więźnia politycznego odsiadującego wyrok nie jest odosobnionym przypadkiem. Nowa sprawa karna została również wszczęta w stosunku do członka Młodego Frontu Artura Finkiewicza, który odsiadywał wyrok dwóch lat ograniczenia wolności za pisanie politycznych graffiti.

Na pięć tygodni przed zwolnieniem Finkiewicz został oskarżony o naruszenie dyscypliny w więzieniu. Zgodnie z prawem grozi mu za to do trzech lat więzienia. Finkiewicz przebywa w areszcie śledczym w Mochylewie i czeka na nowy proces.

W liście do rodziny Andrej Klimau, opozycyjny polityk odsiadujący wyrok dwóch lat więzienia, napisał, że władze zadbają o to, by on nigdy nie wyszedł na wolność. Klimau został skazany za zamieszczenie w internecie artykułu, który uznano za nawoływanie do obalenia władzy Aleksandra Łukaszenki.

Niezależni eksperci uważają, że władza wypróbowuje nowy sposób zastraszania więźniów politycznych. - Teraz wyrok nic nie znaczy, każdy będzie wiedział, że w dowolnym momencie termin może być wydłużony - mówi Walery Lewoniewski, były więzień polityczny skazany na dwa lata więzienia za znieważenie prezydenta.

- Władza chce, by polityczni pokajali się, by prosili o wybaczenie. Chcą po prostu tych ludzi złamać - podkreśla Gennadij Barbaricz, publicysta niezależnej gazety “Biełorusy i Rynok”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Andrzej Poczobut, Grodno

http://wyborcza.pl/1,86672,4648657.html

Ключевые слова: , , ,
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка на levonevsky.org обязательна

© 2006 -2016 г. www.levonevsky.org


TopList


ЗОНА - специальный проект. Белорусская тюрьма. Уголовное дело по оскорблению Президента Республики Беларусь.

"Предприниматель" - электронная версия бюллетеня ИП Беларуси

ООН В мире Беларусь 16

Акции протеста Репрессии

Союзное государство СНГ

Политика Общество Тоp

Высокие технологии Наука

Экономика Культура Цены

Спорт Финансы Вооружение

Малый бизнес Юмор

Недвижимость Авто новости

NewsBY.org - Новости Беларуси. News of Belarus

UK Laws - Legal Portal

Белорусский Правовой Портал