Загрузить Adobe Flash Player

  Главная

  Новости

  Интервью

  Авторские Статьи

  Пресса о нас

  Фотогалерея

  Вопрос-Ответ

  Автобиография

  Полезные Ссылки

  Контакты

  Политзаключенные

  Законодательство

  Новости сайта

  Архив

  English version

  by eng pl lv fr


- Таможенный кодекс таможенного союза

- Каталог предприятий и организаций СНГ

- Тюрьмы Беларуси

- Деловая Украина
Рассылка


Content.Mail.Ru

Rambler's Top100

02.03.2005

Strajk białoruskich kupców

Przedsiębiorcy walczą o zniesienie podatku VAT za towary z Rosji i grożą przejściem do opozycji Strajk białoruskich kupców Osiemdziesiąt tysięcy białoruskich przedsiębiorców nie zapłaciło podatków i rozpoczęło wczoraj bezterminowy strajk. Protestują przeciwko nowym zasadom płacenia VAT w handlu z Rosją. Największe, pięciotysięczne manifestacje odbyły się w Mińsku i w Grodnie.

Na kary dwóch lat więzienia za zorganizowanie rok temu podobnych protestów zostali skazani liderzy grodzieńskich przedsiębiorców Walery Lewoniewski

Na kary dwóch lat więzienia za zorganizowanie rok temu podobnych protestów zostali skazani liderzy grodzieńskich przedsiębiorców Walery Lewoniewski

- Pracy! Wolności! Precz z VAT! - takimi okrzykami przywitali zgromadzeni na centralnym placu Grodna przedsiębiorcy mera miasta Aleksandra Antonienkę oraz wiceszefa obwodu grodzieńskiego Aleksandra Radziewicza.

Podobnie jak podczas strajku ostrzegawczego 10 lutego kupcy postulowali zniesienie obowiązku płacenia 18-procentowego podatku VAT za towary nabyte w Rosji. Antonienka i Radziewicz tłumaczyli, iż rozstrzygnięcie tej kwestii leży w kompetencji rządu i prezydenta.

Kupcy nie dali się jednak przekonać. Zarzucali władzom, iż źle reprezentują ich interesy na szczeblu rządowym. Każda prośba urzędników, by rozeszli się do domów oraz zapłacili podatki, kończyła się gwizdami protestujących. - Zrozumcie! - apelowali Antonienka i Radziewicz. - Nie możemy rozmawiać na ulicy. Wybierzcie przedstawicieli, z którymi przeprowadzimy negocjacje.

- Nasi przedstawiciele siedzą już w waszych więzieniach i aresztach! - usłyszeli. Na kary dwóch lat więzienia za zorganizowanie rok temu podobnych protestów zostali skazani liderzy grodzieńskich przedsiębiorców Walery Lewoniewski oraz Aleksander Wasiljew. Wysokie kary grzywny otrzymali też grodzieńscy eksparlamentarzyści z opozycyjnej grupy “Respublika” Siarhiej Skrebiec i Walery Frałou, których nazwiska widniały na ulotce informującej o strajku.

- To, co obserwujemy, to efekt polityki reżimu Łukaszenki, skierowanej na likwidację prywatnej przedsiębiorczości. Władze nie są zainteresowane istnieniem klasy ludzi aktywnych, potrafiących zarobić na utrzymanie siebie i swoich rodzin bez pomocy państwa - powiedział “Rz” Walery Frałou.

Frałou prowadzi kampanię wyborczą do parlamentu w grodzieńskim okręgu wyborczym, jedynym, w którym w jesiennych wyborach nie udało się wyłonić deputowanego. Miał wczoraj zaplanowany występ w telewizji - z nieznanych przyczyn został jednak odwołany.

Protestujący w Mińsku próbowali przekazać petycję na ręce prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Zamiast niego do protestujących wyszedł wicepremier Andrej Kobiakow. Pojawienie się przedstawiciela rządu, ponoszącego - według przedsiębiorców - odpowiedzialność za niepowodzenie negocjacji rozpoczętych po strajku ostrzegawczym, rozzłościło zebranych. Przywitali więc Kobiakowa okrzykami: “Do dymisji!”.

Przedsiębiorcy zażądali, by przed 4 marca administracja prezydenta rozpoczęła z nimi negocjacje w sprawie VAT. Kupcy zagrozili, że 25 marca wezmą masowy udział w manifestacji opozycji z okazji rocznicy ogłoszenia w 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej. A to oznaczałoby, że przedsiębiorcy przechodzą pod sztandary opozycji.

Andrzej Pisalnik z Grodna

http://new-arch.rp.pl/artykul/533691_Strajk_bialoruskich_kupcow.html

Ключевые слова: , , , , ,
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка на levonevsky.org обязательна

© 2006 -2016 г. www.levonevsky.org


TopList


ЗОНА - специальный проект. Белорусская тюрьма. Уголовное дело по оскорблению Президента Республики Беларусь.

"Предприниматель" - электронная версия бюллетеня ИП Беларуси

ООН В мире Беларусь 16

Акции протеста Репрессии

Союзное государство СНГ

Политика Общество Тоp

Высокие технологии Наука

Экономика Культура Цены

Спорт Финансы Вооружение

Малый бизнес Юмор

Недвижимость Авто новости

NewsBY.org - Новости Беларуси. News of Belarus

UK Laws - Legal Portal

Белорусский Правовой Портал