Загрузить Adobe Flash Player

  Главная

  Новости

  Интервью

  Авторские Статьи

  Пресса о нас

  Фотогалерея

  Вопрос-Ответ

  Автобиография

  Полезные Ссылки

  Контакты

  Политзаключенные

  Законодательство

  Новости сайта

  Архив

  English version

  by eng pl lv fr


- Таможенный кодекс таможенного союза

- Каталог предприятий и организаций СНГ

- Тюрьмы Беларуси

- Деловая Украина
Рассылка


Content.Mail.Ru

Rambler's Top100

21.11.2008

Walery Lewoniewski: Trzeba tym ludziom pomóc, tworzyć dla nich miejsca pracy, edukować ich, a nie izolować od społeczeństwa

Rodzice dzieci, które przebywają w sierocińcach, trafią do łagrów przymusowej pracy - tak białoruski dyktator chce rozwiązać problem rodzin patologicznych. Na początek ma powstać pięć podobnych łagrów - po jednym w każdym obwodzie Białorusi. - Łajdaków, którzy urodzili i porzucili dzieci, trzeba zmusić do pracy - oświadczył w tym tygodniu Aleksander Łukaszenka.

Świątecznej drzewo w Grodnie (organizator Walery Lewoniewski)

Świątecznej drzewo w Grodnie (organizator Walery Lewoniewski)

Już dwa lata temu prezydent wydał dekret, zgodnie z którym rodzice dzieci przebywających w sierocińcach muszą opłacać 40 proc. kosztów ich utrzymania. Teraz białoruskie ministerstwo pracy szacuje, że 13 tys. ludzi ma z tego powodu zobowiązania wobec państwa. Część rodziców nie chce płacić, niektórzy są bez pracy, inni zarabiają za mało.

W środę na specjalnej naradzie prezydent zapowiedział więc, że odtąd rodzice będą musieli pokrywać 100 proc. kosztów utrzymania sierocińców. Ci, którzy nie będą w stanie tego zrobić, wylądują w łagrach.

- Trzeba zaprowadzić rewolucyjny porządek w tej sprawie. Łopata do ręki i kopać! Nie chcesz kopać, nie dostaniesz dziś jedzenia - tak Łukaszenka opisał reguły, który mają panować w obozach pracy. Zażądał też ustanowienia takich norm pracy, które w całości pokrywałyby nie tylko utrzymanie dzieci, ale również samych więźniów.

Wicepremier Aleksander Kasiniec zapowiedział, że w łagrze będzie można spędzić do dwóch lat, a podstawą do znalezienia się tam może być m.in. zaniedbywanie obowiązków służbowych, np. przychodzenie do pracy po pijaku. - Dwa razy nie zjawiłeś się w pracy? Lądujesz w łagrze - groził Kasiniec.

Plany Łukaszenki szokują ludzi zajmujących się opieką społeczną. - To straszne nadużycie. Do sierocińców trafiają dzieci nie tylko z rodzin patologicznych. Są tam też dzieci samotnych, czasem bardzo młodych matek, czy z rodzin wielodzietnych w trudnej sytuacji materialnej - mówi Walery Lewoniewski z organizacji charytatywnej Nasze Miasto wspierającej wielodzietne rodziny oraz sierocińce. - Trzeba tym ludziom pomóc, tworzyć dla nich miejsca pracy, edukować ich, a nie izolować od społeczeństwa - uważa Lewoniewski.

Pomysł utworzenia łagrów przymusowej pracy budzi sprzeciw obrońców praw człowieka. - Nie można wtrącać do więzienia ludzi, którzy nie popełnili żadnego przestępstwa. Łagry to pomysł z czasów Stalina - uważa Gary Paganiajła z Białoruskiego Komitetu Helsińskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza

http://wyborcza.pl/1,76842,5974744,Aleksander_Lukaszenka_tworzy_nowy_Gulag.html

http://wyborcza.pl/1,76842,5985974,Aleksander_Lukaszenka_tworzy_nowy_Gulag.html

Ключевые слова: , , ,
При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка на levonevsky.org обязательна

© 2006 -2016 г. www.levonevsky.org


TopList


ЗОНА - специальный проект. Белорусская тюрьма. Уголовное дело по оскорблению Президента Республики Беларусь.

"Предприниматель" - электронная версия бюллетеня ИП Беларуси

ООН В мире Беларусь 16

Акции протеста Репрессии

Союзное государство СНГ

Политика Общество Тоp

Высокие технологии Наука

Экономика Культура Цены

Спорт Финансы Вооружение

Малый бизнес Юмор

Недвижимость Авто новости

NewsBY.org - Новости Беларуси. News of Belarus

UK Laws - Legal Portal

Белорусский Правовой Портал